kilopin3142@gmail.com

rehreh

Temel Bilgiler

Amaç

Bu platformu hazırlamamızın birden çok amacı bulunmaktadır. Eğlenmek, öğrenmek ve kaliteli bir ortam oluşturmak amaçlardan bazıları olup, asıl amaç dünyanın "daha iyi bir yer olması" konusuna katkıda bulunmaktır. Peki bunu nasıl yapmayı düşünüyoruz ? Bir oyun ile böyle bir şey yapılır mı ? Bunu yapmak için bir çok fikrimiz bulunmaktadır. Bunları detaylı bir şekilde sitede açıklayacağız. Biraz fikir vermek gerekirse, şunları söyleyebilirim;

- Oyunu oynarken, oyuncunun kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda, gerçek dünyadaki hayatında kendisini istediği yönde geliştirmesini sağlayacak sistemler hazırlayacağız.

ULTIMA ONLINE, DİJİTAL PARA, MERKEZSİZ İNTERNET, KILOPI ? BUNLAR DA NEYİN NESİ ?

Ultima Online'dan başlayalım;

Vikipedi, Wikipedia veya google üzerinden arayarak, hakkında bir çok bilgi bulabileceğiniz bir bilgisayar oyunudur Ultima Online. İlk online versiyonu 1997 yılında piyasaya sürülmüş ve o yıllarda online oyun anlayışını derinden değiştirmiş bir oyundur kendisi. Online versiyonuna geçmeden önce sadece Ultima adıyla offline olarak çok daha eskiye dayanmaktadır tarihi. Temel olarak, yetenek geliştirme, özgürlük, ticaret ve macera kavramlarını ele alan oyun, günümüzde bir çok insan tarafından oynanmaya devam etmektedir. Oyunun 30 yıldan uzun süredir ayakta kalmasının en büyük sebebinin özgürlük, aksiyon kombinasyonu, oynanış kolaylığı ve modifiye edillebilirlik olduğu düşünülmektedir. Gerek Türkiye, gerekse yabancı ülkelerde, çok sayıda, bir birinden çok farklı şekilde "modifiye edilmiş" sunucusu bulunmaktadır. ( Ultima online hakkında var olan herşeyi açıklamaya kalkışmak, bir kaç hafta boyunca yazı yazmak ile sonuçlanabilir. Bu sebeple açıklamayı burada bitiriyorum. Özellikle merak ettiğiniz şeyleri mail yolu ile sorabilirsiniz. )

İkinci sırada "Dijital Para" var;

Dijital para, aslında son 10 yıldır hayatımızda olan ama çok bilinmeyen, korku ile yaklaşılan bir kavram idi. 2017 yılında bir çok kurum tarafından kabul edilen dijital para hızla hayatımızda yerini almaktadır. Bir çok insan tarafından sadece "Bitcoin" olarak bilinen dijital para, aslında sadece bitcoinden ibaret olmayıp, onun imajının gölgesinde yaşayan çok etkili ve sağlam bir sisteme sahiptir. İnsanlık tarihinin yaşamını yeniden biçimlendirecek olan dijital paraya, sağlıklı bir şekilde adapte olup, verimli ve adaletli bir şekilde kullanıp, sunucumuzda kullanıma açacağız. Bu sayede Kilopi dünyasına gönül vermiş oyuncular sisteme sağlıklı bir şekilde adapte olmuş olacaklardır.

Merkezsiz internet de neyin nesi ?;

Merkezsiz internet kavramını tam algılayabilmek için google veya youtube üzerinden biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Genel bir açıklama yapmaya çalışırsak;

Sahip olduğumuz klasik internet sisteminde kullanıcıların diğer kullanıcılar ile iletişimi bir sunucu aracılığı ile yapılmaktadır. Merkezsiz internet sisteminde ise kullanıcılar diğer kullanıcılar ile direk iletişim kurabilmektedirler. Kullanılan cihazlar hem sunucu hem de kullanıcı görevini görmektedirler. Yeni keşiflerin ve projelerin hayata geçmesi ile birlikte bu teknolojide yenilikler ve değişiklikler meydana gelmektedir. Bu gelişmeler bütün sektörleri ilgilendirmekte olup, oyun sektörünü de derinden etkilemektedir. Sunuculara gerek olmayan online oyunların çağı yaklaşmaktadır.

Genel Özet;

Sadece filmlerde görebildiğimiz veya hayal edebildiğimiz sanal dünya ile gerçek dünyanın birbirine karıştığı bir döneme girmek için dünyada büyük adımlar atılmaktadır. Meselenin büyüklüğünü ve hayatımıza çok hızlı girdiğini fark edememekteyiz. Kilopi yönetimi olarak, gelişmelerden uzak kalmadan, olabildiğince sağlıklı ve adaletli bir şekilde adapte olmaya çalışacağız.

 

OYUNA NASIL GİRERİM ?

Oyuna girmek için sitenin üst kısmında bulunan "OYUNA GİRİŞ" linkini tıklayıp, ilgili videoyu izlemeniz gerekmektedir.

YETENEKLER

Savaş Yetenekleri

Anatomy ( Anatomi )

Gerçek Dünyada Anatomy

Anatomi, Yunanca’da “çıkarmak” anlamına gelen “ana” ve “kesmek” anlamına gelen “tome”den türetilmiş bir kelimedir. Canlıların yapısı ve düzeni ile ilgilenen bilim dalıdır. Sanatçılar da insan ve hayvan anatomisiyle ilgilenmişler, çizimlerini oluştururken bu bilgiden faydalanmışlardır. Sanatsal anatomi, mekan içinde hareket halinde olan insan bedeninin yapısını ve biçimini inceleyip resmini doğru çizmeyi ve aynı zamanda ivme ile hacim arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. İnsan bedeninin sanatsal yapısıyla ilgilenmek onun tıbbi anatomisiyle ilgilenmeyi gerektirmez. İkisi birbirini tamamlar.

Kilopi Dünyasında Anatomy

Kilopi dünyasında Anatomy yeteneği, oyuncuların birbirleri hakkında bazı bilgileri edinebilmelerini sağlamaktadır. Anatomy yeteneğinin seviyesine bağlı olarak yeterince yakınlaşabildiğiniz bir canlının “str, dex, int, hp, stamina, mana, yaşlılık veya yeteneklerini” öğrenebilme imkanına sahipsiniz. ( Yaşlılık: Karakterin yaşamış olduğu oyun süresini belirtir. ) Aynı zaman da Anatomy yeteneğinin seviyesine bağlı olarak, “Yakın dövüşte verilen hasar artar.” “Yakın dövüşte alınan hasar azalır.” “Healing yeteneği kullanılırken yapılan iyileştirme değerleri artar.”

Archery ( Okçuluk )

Gerçek Dünyada Archery

Okçuluk, kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan, oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalıdır. Kol ve sırt kaslarını aynı zamanda göz koordinasyonunu geliştirir. Yaylar, fiber, ahşap, karbon veya çelikten imal edilir. Yayın esnek maddesi solar kauçuktan yapılır. Buna mirsin adı verilir. Bilinen ilk kompozit (çok parçalı) katı yay Hunlar tarafından yapılmıştır. Oklar ise fiber, karbon, alüminyum, tahta veya çelikten olabilir. Oklar kompozit olarak birkaç malzemenin birlikte kullanılması ile de yapılabilir. Okun arkasında oku yönlendiren 3 tane tüy bulunur. .

Kilopi Dünyasında Archery

Kilopi dünyasında archery yeteneği ile çeşitli yaylar kullanılabilir. Yeteneğin gelişmesi ile atış isabeti ve hız konusunda kişi kendini geliştirmiş olur. Daha güçlü ve çeşitli özelliklere sahip yaylar kullanabilir. Bu yayların bazıları bowcraft yeteneği ile üretilebilir, bazıları ise vahşi doğadaki canavarlardan elde edilebilmektedir.

FENCING ( Kılıç Oyunu )

Gerçek Dünyada Fencing

Fencing güvenli bir şekilde kılıçlarla savaşma sporudur. Çeşitli kılıç türleri ile yapılır. Olimpiyatlarda yeri vardır.

Kilopi Dünyasında Fencing

Kilopi dünyasında fencing yeteneği ile fencing sınıfına giren kılıç türlerini kullanabilir ve rakibinize hasar verebilirsiniz. Bir savaş yeteneğidir.

HEALING ( İyileştirme )

Gerçek Dünyada Healing

Healing yaralanmış veya dengesi bozulmuş bir organizmanın iyileştirilmesi anlamına gelir. Bu iyileştirme fiziksel veya psikolojik olabilir.

Kilopi Dünyasında Healing

Kilopi dünyasında Healing yeteneği ile kendinizi veya bir başkasını bandajlar vasıtasıyla iyileştirebilirsiniz. Anatomy ve healing yeteneğinin seviyesi ne kadar yüksek ise o kadar çok iyileştirme yapabilirsiniz. Yeteneğiniz yükseldikçe zehir etkisini de ortadan kaldırabilmeye başlarsınız. Healing ve Anatomy yeteneğiniz 100.0 a ulaştığında bandajlar vasıtasıyla (kendinizi değil) arkadaşlarınızı resurrect(ölüyü canlandırma) yapabilirsiniz.

MACE FIGHTING ( Topuz Muharebesi )

Gerçek Dünyada Mace Fighting

Topuz türü silahlar ile savaşmak anlamına gelir.

Kilopi Dünyasında Mace Fighting

Topuz türü silahlar ile savaşma yeteneğidir. Yeteneğin artması bu silah türü ile yapılan vuruşların isabetini ve verdiği hasarı artırır. Bu silahlar kimi zaman rakibin zırhına ciddi hasarlar verebilir ve bazen rakibinin stamina(dayanma gücü) değerini düşürür.

PARRYING ( Savunma )

Gerçek Dünyada Parrying

Parrying gelen saldırı hamlesini bir şekilde savuşturma sanatıdır. Kılıçla, kalkanla veya başka biçimlerde bunu gerçekleştirmek mümkündür. İyi bir savunma hamlesinin ardından rakibi savunmasız yakalamak mümkün olabilir.

Kilopi Dünyasında Parrying

Parrying yeteneği sadece elde kalkan tutar durumunda iken çalışmaktadır. Kalkanın kişiye vermiş olduğu zırh değeri parrying yeteneğine bağlı olarak artış gösterir. Başarılı bir savunma durumunda ise gelen saldırının vereceği hasar %60 ila %100 arasında değişen bir değerde savunulur. Oyun içerisinde çeşitli şekillerde elde edilebilecek bazı özel kalkanları kullanabilmek için ise yüksek parrying yeteneği seviyeleri gerekebilmektedir.

SWORDSMANSHIP ( Kılıç Kullanma )

Gerçek Dünyada Swordsmanship

Kılıç, tarih boyunca birçok uygarlık tarafından kullanılmış, metal veya başka malzemelerden yapılmış çeşitli boyutlarda olabilen, keskin kenarlı, sivri uçlu, kesici ve delici olan ateşsiz silahtır. Tarih boyunca birçok uygarlık kendi kültürlerine özgü kılıçlar yapmıştır.

Kilopi Dünyasında Swordsmanship

Swordsmanship türü silahları (kılıçları) kullanmanıza yarayan bir savaş yeteneğidir. Yeteneğin seviyesine bağlı olarak çeşitli silahlar kullanılabilmektedir. Hız ve isabet oranı yeteneğin seviyesinin yüksekliğine bağlı olarak değişir.

TACTICS ( Manevra )

Gerçek Dünyada Tactics

Taktik ve manevra anlamına gelen tactics, gerçek dünyada fiziksel muharebede "manevra", masada alınan kararlarda ise "rakibin anlaması zor stratejik hamle" olarak tanımlanabilir.

Kilopi Dünyasında Tactics

Bu yetenek savaş yeteneklerinin birçoğuna yardımcı bir yetenektir. Tek başına kullanılamaz. Archery, Swordsmanship, Fencing, Mace Fighting, Wrestling gibi yeteneklerin isabet oranı, verilen hasar değeri gibi özelliklerini az oranda artırır.

THROWING ( Fırlatma )

Gerçek Dünyada Throwing

Herhangi bir objeyi genellikle el yardımıyla belirli bir hızda başka bir yöne doğru gönderme işlemidir.

Kilopi Dünyasında Throwing

Bu yeteneği kullanabilmeyi sağlayan 3 çeşit silah bulunmaktadır. Bu silahları elde ettikten sonra fırlatarak rakibinize hasar verebilirsiniz. Yetenek seviyesine göre verdiğiniz hasar değişmektedir.

WRESTLING ( Güreşme )

Gerçek Dünyada Wrestling

Güreşmek, uygulayıcıların birbirine vurmaksızın birbirlerini etkisiz hale getirmeye çalıştığı bir dövüş sanatıdır. En eski sporlardan biridir ve birçok stili bulunmaktadır.

Kilopi Dünyasında Wrestling

Elde herhangi bir silah bulundurmaksızın rakibe hasar verilebilen bir yakın mesafe dövüş yeteneğidir. Yeteneğin seviyesi arttıkça isabet ve verilen hasar artar. Yetenek 100.0 seviyesine ulaştığında Disarm (Silah düşürme) özelliğini kullanabilme olasılığı meydana gelir. Bu özellik rakibin elindeki silahı düşürmeye yarar ve zaman kazandırır.

Zanaat Yetenekleri

Alchemy ( Simya )

Gerçek Dünyada Alchemy

Simya, hem doğanın ilkel yollarla araştırılmasına hem de erken dönem bir ruhani felsefe disiplinine işaret eden bir terimdir. Simya; kimya,metalurji, fizik,tıp, astroloji, semiotik, mistisizm, spiritüalizm ve sanat'ı bünyesinde barındırır. Simyacılar, evrenin dört elementten(toprak, hava, su ve ateş) oluştuğuna inanır ve zamanlarının büyük çoğunluğunu mucize ilaçlar, zehirler ve sihirli iksirler hazırlamaya harcarlar.

Kilopi Dünyasında Alchemy

Kilopi dünyasında Simya yeteneği, oyun içerisinde birçok çeşitli özelliğe sahip iksirler geliştirmeye yarar. İksirleri oluşturmak isteyen kişinin elbette gerekli bazı malzemelere ihtiyacı olacaktır. Farklı iksirler için farklı malzemeler gerekmektedir. Oyunda genel bir Simya yeteneği menüsü bulunmaktadır. Bu menüde normal bir simyacının oluşturabileceği iksirlerin tamamı bulunmaktadır ve hangi malzemeler ile hangi yeteneklerde oluşturabilecekleri bu menüden öğrenilebilmektedir.

BLACKSMITHING ( Demircilik )

Gerçek Dünyada Blacksmithing

Demircilik demir işleme sanatıdır. Demir işleyerek çeşitli şekillerde objeler meydana getirmek mümkündür. Demire şekil vermek için ateşin verdiği ısıdan yararlanılır. Dünya tarihinde önemli bir yeri vardır.

Kilopi Dünyasında Blacksmithing

Kilopi dünyasında “Blachsmithy” yeteneği ile madenlerden toplanıp getirilmiş olan çeşitli demirler üzerinde çalışılarak, kalkan, silah, zırh gibi objeler oluşturulur. Genel olarak kullanım amacı budur, fakat aynı zamanda bazı özel zırh, silah veya dünya üzerindeki çeşitli sistemler için belirli seviyelerde demircilik yeteneği gerekebilmektedir. Hangi eşyanın ne kadar yetenek ve malzeme gerektirdiğini oyun içerisindeki “blacksmithy” menüsünden görebilirsiniz.

Bowcraft ( Yay Yapma )

Gerçek Dünyada Bowcraft

Yay ve ok yapma zanaatidir. Yayın yapımı, uzun süren ince bir sanattır. İyi bir yayın yapımı sabır ister ve yıllarca sürebilir.

Kilopi Dünyasında Bowcraft

Kilopi dünyasında bowcraft yeteneği ile yay, ok, çıra gibi malzemeler üretilebilir. Yeteneğin seviyesine göre yapılan yayların özellikleri değişmektedir. Hangi yetenek seviyelerinde hangi yayların yapılabildiğini oyun içindeki Bowcraft menüsünden görebilirsiniz.

Carpentry ( Marangozluk )

Gerçek Dünyada Carpentry

Marangozluk ağaç işleme zanaatıdır. Ağacın doğal haliyle ya da makinalarla işlenmiş haliyle alınıp, kesme, biçme, zımparalama gibi işlemlerden geçirilerek nesnelerin ortaya çıkartılması işidir. Bu işi yapanlara marangoz denir.

Kilopi Dünyasında Carpentry

Kilopi dünyasında Carpentry yeteneği ile birçok nesne meydana getirilebilir. Çeşitli crafting yetenekleri ile (örneğin blacksmithy) birleştirilerek daha komplike nesneler oluşturulabileceği gibi sadece Carpentry yeteneği kullanılarak da oldukça hoş nesneler meydana getirilebilir. Carpentry yeteneğinin temel amacı ev ve ev dekorasyonu nesneleri oluşturmaktır. Hangi nesneleri hangi yetenek seviyelerinde ve hangi nesnelerle oluşturabileceğinizi oyun içerisindeki Carpentry menüsünden öğrenebilirsiniz.

COOKING ( Pişirme )

Gerçek Dünyada Cooking

Pişirme, soğuk veya sıcağın etkisi altında yiyecek hazırlama sanatıdır. Çevresel, ekonomik ve kültürel faktörlere dayalı olarak dünyada çok çeşitli olarak görülmektedir.

Kilopi Dünyasında Cooking

Bilindiği üzere pişirme yeteneği ile kişilerin yiyecek ihtiyacı giderilir. Kilopi dünyasında bu durum çok kritik bir önem taşımaktadır. Oyuncuların sürekli olarak yiyeceğe ihtiyacı vardır ve bu durum pişirme yeteneğini büyük bir ticaret imkanına dönüştürmektedir. Başta balık olmak üzere birçok pişirebilen yiyecek bulunmaktadır. Yeteneğin artmasıyla birlikte tava vb. Objeler kullanılarak daha hızlı bir üretim sağlanabilir.

INSCRIPTION ( Kitabe )

Gerçek Dünyada Inscription

Inscription kitabe ve yazıt yazma sanatıdır.

Kilopi Dünyasında Inscription

Inscription yeteneği ile büyücülerin kullanabileceği parşomenler yazılır. Büyücü kitabındaki bütün parşomenleri yeteneğinizin seviyesine göre yazma imkanına sahipsiniz. Yeteneği maksimum seviyeye getirdiğinizde (100.0) bir büyücü kitabının tamamını yazabilecek duruma gelirsiniz.

LUMBERJACKING ( Odunculuk )

Gerçek Dünyada Lumberjacking

Orman ürünleri elde etmek amacıyla, ağaç kesimini gerçekleştirmek ve gerekli yerlere taşımak işlemlerine lumberjacking denebilir. Eski çağlarda bu iş balta vb. Malzemeler ile zor şartlarda gerçekleştirilirken, günümüzde elektrikli makinalar vasıtasıyla daha kolay gerçekleştirilebilmektedir.

Kilopi Dünyasında Lumberjacking

Başta ev olmak üzere birçok eşyanın yapımında kullanılması gereken odunları lumberjacking yeteneği ile ağaçlardan elde edebilirsiniz. Yeteneğin artması ağaçtan odun çıkarabilme şansını artırır. Ayrıca lumberjacking yeteneğinizin miktarı Swordsmanship sınıfında kullanılan balta türü silahlarda extra hasar verebilmenizi sağlar.

MINING ( Madencilik )

Gerçek Dünyada Mining

Madencilik temel olarak, bazı değerli madenlerin yerküreden elde edilmesi işlemidir. Sanayi ve teknolojik ürünlerde kullanılan temel elementleri içeren madenler tarih boyunca yerküreden elde edilmeye çalışılmıştır. Eski çağlarda kazma kürek ile yapılan bu iş çağımızda çeşitli bölgelerde kazma kürek çeşitli bölgelerde teknoloji ürünü makinalar ile gerçekleştirilmektedir.

Kilopi Dünyasında Mining

Değerli madenler çıkarabileceğiniz bu yeteneğin seviyesi ne kadar yüksek ise, o kadar çeşitli ve bol miktarda maden çıkarma olasılığınız olur. Çıkarılan madenler genel olarak zırh yapımında kullanılsa da, farklı amaçlar için de kullanılabilmektedir. Bunlarla başka yeteneklerin menülerinde karşılaşabilirsiniz (örneğin Tinkering)

TAILORING ( Terzilik )

Gerçek Dünyada Tailoring

Terzilik, tekstil ürünlerini işleyerek giyim kuşam ya da ev tekstil ürünleri haline dönüştürme işlemidir. Bu işi yapan kişiye Terzi ( Tailor ) denir. Yaratıcılığa bağlı olarak çok çeşitlilik göstermektedir. Medeniyetlerin örf ve adetlerinde büyük rol oynar.

Kilopi Dünyasında Tailoring

Tailoring yeteneğinin çeşitli seviyelerinde çeşitli kıyafetler üretmek mümkündür. Bunları görebilmek için oyun içindeki Tailoring menüsünü incelemeniz önerilir. Yeteneğin artmasıyla büyücü, savaşçı gibi çeşitli mesleklerde ustalaşmış kişilere özel kıyafetler üretilebilmektedir. Tailoring yeteneği oyunun moda sektörünü elinde tutar.

TINKERING ( Kalaycılık )

Gerçek Dünyada Tinkering

Kalay, periyodik cetvelde atom numarası 50 olan elementtir. Gümüşümsü gri renktedir. Havada kolaylıkla okside olmaz, korozyona karşı dirençlidir. Bu özelliğinden ötürü diğer metallerin kaplanmasında (korozyona karşı koruduğu için) kullanılır. Tarihçesi MÖ 3000 yıllarına dayanır. Bu işi yapan kişilere Kalaycı (Tinker) denir.

Kilopi Dünyasında Tinkering

Bu yetenek oyunda çok kilit bir rol oynamaktadır. Birçok kalaylı ürünün üretimi dışında yeteneğin tamir edebilme yetenekleri ile doğrudan bağıntısı olduğundan çok sayıda irili ufaklı malzeme de bu yetenek ile üretilebilmektedir. Yeteneğin seviyesi arttıkça üretilebilen daha fantastik eşyalar ortaya çıkabilmektedir. Bu yetenek ile ilgili bilgileri öğrenebilmek için oyun içerisindeki Tinkering menüsünü kullanabilirsiniz.

Büyü Yetenekleri

EVALUATING INTEL. ( Zeka Tartma )

Gerçek Dünyada Evaluating Intel.

Zeka tartma anlamına gelir. 

Kilopi Dünyasında Evaluating Intel.

Kilopi dünyasında evaluating intelligence yeteneğini kullanarak herhangi bir canlının zeka seviyesini (intelligence) öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu yetenek ne kadar yüksek ise o denli büyülere pozitif etki sağlar. Örneğin 100.0 evaluating intelligence yeteneğine sahip olan bir kişi, ( magery yeteneği ile kullanılabilen ve hasar veren bir büyü olan)  “Flame Strike” büyüsünü kullandığında 0.0 evaluating intelligence yeteneğine sahip olan bir kişiden %60 daha fazla hasar verir.

IMBUING ( Entegre Etme )

Gerçek Dünyada Imbuing

Imbuing özel bir yaratıcılık sanatıdır. "Entegre etme" anlamına gelir.

Kilopi Dünyasında Imbuing

Kilopi dünyasında imbuing yeteneği ile silahlar upgrade ( özellik yükseltme ) edilebilir.

Magery ( Büyücülük )

Gerçek Dünyada Magery

Büyü ile uğraşma sanatıdır. Yani doğa üstü olayları, çeşitli teknik ve mistik güçlerle meydana getirme çabasıdır.

Kilopi Dünyasında Magery

Inscription yeteneği ile meydana getirilen parşomenleri biraraya getirerek oluşturulan büyücü kitabını kullanarak büyüler yapılabilir. Yeteneğin artması ile daha farklı büyü çeşitleri yapılabilmektedir. Rakibinize hasar vermek, kendinize iyileştirme yapmak veya bir hayvan ilizyonu canlandırmak vb. Çok çeşitli büyüler bulunmaktadır.

MEDITATION ( Meditasyon )

Gerçek Dünyada Meditation

Meditasyon “derin düşünme” anlamına gelmektedir. Kişinin iç huzuru, sükunet, değişik şuur halleri elde etmesi şeklinde de yorumlanmaktadır. Standart ve tek biçimli bir meditasyondan söz edilemez. Bunun nedeni birçok farklı din, mezhep ve genelekte farklı meditasyon yorumları ve teknikleri bulunmaktadır. Temel olarak kişiyi huzura kavuşturan ve dinlendiren bir eylem olarak düşünülür.

Kilopi Dünyasında Meditation

Büyücülüğün temel gereksinimlerinden olan “kişinin mana değeri” büyü yaptıkça azalır. Oyun içerisinde büyü yapmak dışında çok nadiren mana gerektiren eylemler bulunmaktadır. Azalan mananızı artırmanın yolu meditasyon yapmaktır. Yeteneğinizin seviyesi arttıkça mananızı artırma hızınız da artmaktadır.

MYSTICISM ( Gizemcilik )

Gerçek Dünyada Mysticism

Mysticism kelimesinin kökeni hakkındaki görüşlerden biri Yunanca’da dudak ve gözlerini kapamak anlamına gelen muein’den geldiği yönündedir. Ancak günümüzde Mysticism sözcüğü Eleusis gizemlerinden daha çok Neoplatoncu manevi gerçek veya Tanrı ile doğrudan deneyim, sezgi veya içe bakış yoluyla özdeşleşme veya yeni bir idrak düzeyine varma anlamında kullanılmaktadır. Bu deneyim yoluyla bilgeliğe ulaşılır.

Kilopi Dünyasında Mysticism

Bu yetenek oyunda çok nadir kullanılabilen özel bir yetenek olarak saklanmaktadır. Bu yeteneği geliştiren ve kullanmanızı sağlayan kendine has büyüleri bulunmaktadır. Bu büyüler oyun içerisinde çok gizli ve nadiren elde edilebilecek şekilde tasarlanmıştır ve bunlar açıklanmamaktadır. Herhanbi bir Mysticism yeteneğine bağlı büyü parşomeni bulduğunuzda ancak onu kullanarak yeteneğin artmasını sağlayabilirsiniz.

RESISTING SPELLS ( Büyülere Direnme )

Gerçek Dünyada Resisting Spells

"Büyülere direnme" anlamına gelir. Gerçek dünyada pek kullanılmasa da kişinin "manevi gücü" olarak tanımlanabilir.

Kilopi Dünyasında Resisting Spells

Bu yetenek ile doğrudan hasar veren büyülere karşı direnç sağlanır. Yeteneğin seviyesi arttıkça direnç artar. Örneğin bu yetenek 10 civarında iken Flame Strike büyüsünden alacağınız hasar ile yetenek 90 civarında iken aynı büyüden alacağınız hasar arasında %30 civarı bir azalma olur.

SPELLWEAVING ( Büyü Dokuması )

Gerçek Dünyada Spellweaving

"Büyü dokuması" anlamına gelir. Daha çok büyüyü yaymak olarak tanımlanabilir.

Kilopi Dünyasında Spellweaving

Bu yetenek ile bazı özel alan büyüleri yapılabilmektedir. Bu büyülerin parşomenlerini bazı canavarlardan elde edebilirsiniz. Bu büyüler ve canavarlar açıklanmamaktadır. Yeteneği kullanabilmek için 100.0 Magery (büyücülük) yeteneği gerekmektedir.

SPIRIT SPEAK ( Ruhlarla Konuşma )

Gerçek Dünyada Spirit Speak

Ölmüş bir kişi ile konuşabilme/iletişime geçme olarak tanımlanabilir.

Kilopi Dünyasında Spirit Speak

Bu yetenek ile ölmüş oyuncularla iletişime geçebileceğiniz gibi, yetenek seviyesi 100.0 olduğunda cinleri kullanarak herhangi bir oyuncunun nerede olduğunu öğrenebilir ve istediğiniz herhangi bir oyuncuya mesaj gönderebilirsiniz.

Doğa Yetenekleri

ANIMAL LORE ( Hayvan Bilimi )

Gerçek Dünyada Animal Lore

İsminden de anlaşılacağı üzere “Animal Lore” hayvanlarla ilgilenen bir bilim dalıdır. Zoology’nin aksine Animal Lore hayvan topluluklarıyla değilde, tekil hayvan özellikleri ile ilgilenir. Veterinerliğe daha yakın bir bilim dalıdır.

Kilopi Dünyasında Animal Lore

Kilopi dünyasında “Animal Lore” yeteneğinin hayvan çiftleştirme, hayvanların özelliklerini görme, veterinary yeteneğine destek olarak hayvan tedavisine yardımcı olma, animal taming yeteneğine destek olarak hayvan evcilleştirme gibi özellikleri vardır. Animal Lore yeteneği ne kadar yüksek ise veterinary yeteneği ile yaptığınız havyan tedavilerinin değeri o kadar yüksek olur. Animal Lore yeteğeni ne kadar yüksek ise animal taming yeteneği ile yaptığınız evcilleştirme işlemlerinin başarı olasılığı o kadar yüksek olur. Ayrıca bazı binek türü hayvanları evcilleştirmek için yeterli seviyede Animal Lore yeteneğine sahip olmak gerekir.

ANIMAL TAMING ( Hayvan Terbiyeciliği )

Gerçek Dünyada Animal Taming

Hayvan terbiyeciliği bilindiği üzere doğada, vahşi ortam şartlarına adapte olmuş/olmaya çalışan daha çok genç yaştaki hayvanların içgüdü ve reflekslerini kullanarak onları eğitmektir. 21. Yüzyılda bu işi yapan insanlar genel olarak sirklerde gösteri yaparlar. Eski çağlarda ise bu iş farklı amaçlar için kullanılmıştır.

Kilopi Dünyasında Animal Taming

Kilopi dünyasında Animal taming yeteneğini kullanarak birçok hayvan, hatta bazı canavarlar (monsters) terbiye edilebilir. Terbiye etmek çeşitli amaçlar için yapılabilir. Bunlar, binek terbiye ederek binek hayvan olarak kullanmak, terbiye edilen canlının başka canlılarla dövüştürerek kazanç elde etmek, terbiye edilen hayvanları çiftleştirerek çiftlik kurmak/ticaret yapmaktır.

FISHING ( Balıkçılık )

Gerçek Dünyada Fishing

Fishing balık yakalamaya çalışma eylemidir. Elle yakalamak, mızrakla yakalamak, olta ile yakalamak, ağ kullanarak yakalamak, tuzak ile yakalamk vb. Teknikleri vardır. Tarih balıkçılık ve gemi serüvenleri ile doludur.

Kilopi Dünyasında Fishing

Kilopi dünyasında fishing yeteneğini ilk olarak olta ile balık tutmaya çalışarak gerçekleştirebilirsiniz. Yeteneğin ileri seviyelerinde ağ kullanmak, tuzak kurmak gibi gelişmeler olmaktadır.

HERDING ( İstifleme )

Gerçek Dünyada Herding

Herding, yalnız dolaşan hayvanları biraraya getirip, bir sürü oluşturup, bu sürüyü bir yerden başka yere götürme işlemidir.

Kilopi Dünyasında Herding

Kilopi dünyasında Herding yeteneği ile herhangi bir hayvanı bir yerden başka bir yere yönlendirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için çoban değneğine (Crook) ihtiyaç duyarsınız. Bu şekilde sürü oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda evcilleştirmek istediğiniz hayvanların kalabalık bir canavar kitlesi içerisinde olması durumunda herding yeteneği ile hayvanları o bölgeden çekerek evcilleştirebilirsiniz. Yeteneğiniz ne kadar yüksek ise hayvanların itaatkarlığı o kadar yüksek olacaktır..

TRACKING ( İz Sürme )

Gerçek Dünyada Tracking

Bir izci yeteneği olan İz Sürme teknikleri ile herhangi bir canlının etrafı ile etkileşiminden yola çıkarak kendisinin bulunduğu yer veya yaptığı faaliyet hakkında fikir elde edebilmek mümkündür.

Kilopi Dünyasında Tracking

Bu yetenek ile çevrenizdeki canlıların izini sürebilirsiniz. Görünmez (invisible) olan canlıları tespit edebilirsiniz (Detecting Hidden yeteneğinin aksine tespit ettiğinizde görünür hale gelmezler). Yetenek seviyesi arttıkça daha geniş bir alanı kontrol ederek uzağınızda canlılar olup olmadığı hakkında bilgi elde edebilirsiniz. Bu yetenek özellikle hayvan eğiticileri için oldukça önemlidir.

VETERINARY ( Veterinerlik )

Gerçek Dünyada Veterinary

Birçok hayvan türünün üretimi,tedavisi,sağlıklarının korunması, salgın hastalıkların önlenmesi, hijyeni, hayvan ürünlerinin kontrolü ile ilgilenen kısaca hayvan ırkının sağlığı ile ilgili bütün konuları kapsayan bir uzmanlık dalıdır.

Kilopi Dünyasında Veterinary

Bu yetenek Animal Lore yeteneği ile birlikte çalışmak üzere, hayvanların tedavi edilmesi için kullanılır. Yeteneğin seviyesinin artması tedavi başarısını ve oranını artırır. Yetenek 100.0 seviyesine ulaştığında ölmüş olan bir hayvanı cesedi çürümeden önce tekrar canlandırmak mümkün olur.

Hırsızlık Yetenekleri

DETECTING HIDDEN ( Saklanmışı Farketme )

Gerçek Dünyada Detecting Hidden

Detecting Hidden “saklanmışı bulma(sezme)” anlamına gelir. Örnek olarak, iyi iz takip eden birinin saklanmış bir tuzağı keşfetme olasılığı yüksektir.

Kilopi Dünyasında Detecting Hidden

Kilopi dünyasında detecting hidden yeteneği ile etrafınızda saklanmış olan nesne veya canlılıarı ortaya çıkarabilirsiniz. Yeteneğin seviyesi arttıkça saklanmışları bulma ihtimaliniz artar. Ortaya çıkardığınız tuzakları çözüp yerlerinden kaldırmak için Lockpicking ve/veya Remove Trap yeteneklerine ihtiyaç duyarsınız.

HIDING ( Gizlenme )

Gerçek Dünyada Hiding

Hiding herhangi bir objeyi veya kişiyi (kendinizi) belirli bir kişinin görüş alanından kaldırmak, onu görememesini sağlamak işlemidir.

Kilopi Dünyasında Hiding

Kilopi dünyasında Hiding yeteneği ile diğer oyuncuların görüş alanından kaybolabilirsiniz. Saklanma işlemi başarılı olduğu takdirde, siz kişiyi/kişileri gözleyebilirken, onlar sizi göremezler. Yetenek ne kadar yüksek ise saklanma işleminin başarı şansı o kadar artar, Detecting Hidden yeteneği ile ortaya çıkarılabilme şansınız da o kadar azalır. Stealth yeteneğinde görünmez bir şekilde hareket edebilirken, Hiding yeteneğinde bu mümkünde değildir. Hiding yeteneğinin Stealth yeteneğinden üstün olan yanı çok hızlı bir şekilde saklanabilmenizdir.

LOCKPICKING ( Çilingirlik )

Gerçek Dünyada Lockpicking

Lockpicking herhangi bir kilidi el becerisiyle orjinal anahtarı olmadan açabilme sanatıdır. Bu işlemi gerçekleştirirken kilit sistemine hasar vermemek en önemli noktadır aksi takdirde olay çilingirlikten çıkıp kırarak açmaya dönüşebilir. Bu sanat bir hobi olarak ve bazı unutkanlıkların sonunda yardıma ihtiyacı olan insanlardan para kazanmak amaçlı yapılabilabilmektedir. Ayrıca hırsızlar için de oldukça büyük önem taşımaktadır. Artan teknoloji ile birlikte daha gelişmiş kilit sistemleri üretilmekte ve buna karşın daha usta çilingirler yetişmektedir.

Kilopi Dünyasında Lockpicking

Dünya üzerinde bulunan çeşitli sandıkları açmaya yarayan Lockpicking yeteneği ile değerli eşyalar elde edebilmek mümkündür. Çeşitli sandıkları açabilmek için çeşitli yetenek seviyeleri gerekmektedir, ayrıca çilingirlerin dikkat etmesi gereken, hazine sandığı tuzakları da bulunmaktadır.

POISONING ( Zehirleme )

Gerçek Dünyada Poisoning

Organizma faaliyetlerini biyolojik olarak hasara uğratan veya tamamen iptal eden bileşimlere zehir denir. Herhangi bir zehiri herhanbi bir yolla herhangi bir canlıya etki ettirme işlemine zehirlemek denir.

Kilopi Dünyasında Poisoning

Yeteneğin temel kullanım alanı silahlar üzerine zehir sürmektir. Zehirli bir silah rakibe özellikle ilk vuruşta etkili bir zehir enjekte edebilir. Bunun dışında poisoning yeteneği ile büyüler ile zehirlemek veya yiyecek/içecekler ile zehirlemek seçenekleri de mevcuttur. Zehirleri Alchemy yeteneği ile yapılan zehir iksirlerinden elde edebilirsiniz.

Remove Trap ( Tuzağı Ortadan Kaldırma )

Gerçek Dünyada Remove Trap

"Tuzağı ortadan kaldırma" anlamına gelir. Daha önceden hazırlanmış bir tuzağı, kimse zarar görmeden ortadan kaldırabilme işlemidir.

Kilopi Dünyasında Remove Trap

Gerek hazinelerin etrafındaki tuzaklar olsun gerekse oyuncuların kurduğu tuzaklar olsun, görüş açınızda bulunan tuzakları bu yetenek ile ortadan kaldırabilirsiniz. Bazı tuzakları kaldırabilmek için ayrıca lockpicking yeteneği de gerekebilmektedir. Güçlü tuzakları kaldırabilmek için yüksek yetenek seviyeleri gerekebilmektedir. Bir tuzağın kaldırılabilmesi için önce Detecting Hidden yeteneği ile ortaya çıkarılmış olması gerekmektedir.

SNOOPING ( Araklamak )

Gerçek Dünyada Snooping

"Araklamak" anlamına gelir. Türkçede kullanılan "araklamak" kelimesi daha çok "çalmak" gibidir. Fakat Snooping daha çok "gizlice bakmak" olarak tanımlanabilir.

Kilopi Dünyasında Snooping

Canlıların çantalarını karıştırmaya yarayan bu yetenek Stealing yeteneğini kullanmak için şart olan bir yetenektir. Snooping yeteneği ile herhangi bir kişinin çantasını karıştırma işleminin başarılı olabilmesi için hedef kişinin snooping yeteneğinin olabildiğince az olması gerekmektedir. Hedef kişinin snooping yeteneğinin çok olması durumu zorlaştırır.

STEALING ( Çalma )

Gerçek Dünyada Stealing

Hırsızı hırsız yapan faaliyettir. Sahibi farketmeden herhangi bir objesini ele geçirme işlemidir.

Kilopi Dünyasında Stealing

Snooping yeteneği ile çantasını karıştırmayı başardığınız canlıların çantalarından herhangi bir eşyayı çalabilmek için gerekli olan yetenektir. Risklidir, yakalanmanız sizi suçlu durumuna düşürür ve anında ölebilirsiniz. Yetenek seviyesi arttıkça başarı oranı artar. Saklanma yetenekleri ile (Hiding, Stealth) birlikte kullanıldığında çok etkili olabilir.

Stealth ( Gizlilik )

Gerçek Dünyada Stealth

Gizli bir şekilde hareket edebilmedir. Günümüzde teknoloji ile birlikte birçok canlı ve cansız varlık için çeşitli şekillerde kullanılan bir terimdir.

Kilopi Dünyasında Stealth

Hiding yeteneğine nazaran daha geç saklanmanızı sağlar fakat saklanarak hareket edebilirsiniz. Bu yetenek Stealing, Snooping gibi yetenekleri kullanmak için ideal bir yardımcı yetenektir. Yetenek seviyesi arttıkça hareket edebilme kapasiteniz artar.

Ozan Yetenekleri

DISCORDANCE ( Ahenksiz Ses Çıkarma )

Gerçek Dünyada Discordance

"Ahenksiz ses çıkarma" anlamına gelir. Beyin frekanslarına ters düşen sesler çıkararak kişinin dikkat ve motivasyonunun düşmesi sağlanabilir.

Kilopi Dünyasında Discordance

Kilopi dünyasında discordance yeteneğini kullanarak canavarların str,dex,int ve bazı skillerinin düşmesi sağlanabilir. Yeteneğin seviyesi arttıkça canavarın kaybettiği stat ve skill miktarı artar. Bu yeteneği kullanabilmek için usta bir müzisyen olmak gerekir. Yani 100.0 musicianship yeteneği gerekmektedir.

MUSICIANSHIP ( Müzisyenlik )

Gerçek Dünyada Musicianship

Müzisyen herhangi bir müzik aletini (profesyonel olmasada) kullabilen (müzik üretebilen) kişidir. Müzisyenlik müzik yazma veya müzik çalma olarak iki sınıfa ayrılabilir. Müzikler de kendi içinde pop, rock, classical vb. birçok sınıfa ayrılmaktadır.

Kilopi Dünyasında Musicianship

Oyun içerisindeki müzik aletlerini çalmaya yarayan musicianship yeteneği Provocation, Peacemaking ve Discordance yeteneklerini kullanabilmek bir temel yetenek görevi görmektedir. Bunun nedeni Provocation, Peacemaking ve Discordance yetenekleri müzik aletleri çalarak gerçekleştirilen yeteneklerdir. Musicianship yeteneğinin seviyesinin artması bu yeteneklerdeki başarı oranını artırır.

PEACEMAKING ( Barıştırma )

Gerçek Dünyada Peacemaking

Aralarında husumet bulunan canlıları sakinleştirmek ve husumeti ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir.

Kilopi Dünyasında Peacemaking

Bu yetenek ile çevrenizdeki canavar veya hayvanları kısa süreli rahatlama/uyuma moduna sokabilirsiniz. Yetenek arttıkça etki alanı artar. Yetenek, Musicianship yeteneği ile doğrudan alakalıdır. Ne denli müzik çalabiliyorsanız başarı oranı o denli artar.

PROVOCATION ( Kışkırtma )

Gerçek Dünyada Provocation

Canlıları çeşitli taktik veya sözlerle tahrik ederek, birbirleri ile husumet içerisine düşürmektir.

Kilopi Dünyasında Provocation

Peacemaking yeteneğinin tersi bir yetenektir. Canavarların herhangi bir canlıya saldırması bu yetenek ile sağlanabilir. Kullanabilmek için Musicianship yeteneğinin önemi büyüktür, çünkü müzik çalarak yapılan bir faaliyettir. Yeteneğin artması başarı oranını artırır. Düşük yetenek seviyelerinde bazı canavarları kışkırtamazsınız.

Alternatif Yetenekler

Arms Lore ( Silah Bilimi )

Gerçek Dünyada Arms Lore

Silah Bilimi olan “Arms Lore” silahların daha çok fiziksel olmak üzere, özellikleri ile ilgilenen bilim dalıdır. Silahın fiziksel ve kimsayal özelliklerini kullanarak, silahın ağırlığı, mevcut kondüsyonu, verebileceği hasarı gibi özellikleri üzerinde çalışır.

Kilopi Dünyasında Arms Lore

Kilopi dünyasında “Arms Lore” yeteneği ile silahların özellikleri ve mevcut kondüsyonları (durability/hasar durumu) öğrenilebilir. Silahların upgrade edilebilmesi için de “Arms Lore” yeteneği gerekmektedir.

BEGGING ( Dilencilik )

Gerçek Dünyada Begging

Dilencilik, yardıma muhtaç olduğu gerekçesiyle başka insanlardan para, yiyecek vb. Şeyler istemektir. Geçimini bu şekilde sağlayan kişilere Dilenci “Beggar” denir. Dünyanın en eski mesleklerinden biridir.

Kilopi Dünyasında Begging

Kilopi dünyasında “Begging” yeteneği ile oyundaki Vendorlara (dünya üzerindeki bilgisayar kontrolündeki insanlara) dilenerek para, yiyecek ve benzeri şeyler elde edebilirsiniz. Dilenme yeteneği oyunu daha çok “Rol yapma” (RP) tarzında oynayan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Kişiye çok fazla getirisi olmamakla birlikte yetenek maksimum seviyelere ulaştığında, kişinin yiyecek ihtiyacını karşılayacak duruma gelir.

CAMPING ( Kamp Yapma )

Gerçek Dünyada Camping

Kamp yapma, yapı dışında yapılan eğlence amaçlı bir aktivitedir. Ev, şehir hatta insanların yoğunluk olduğu her yer terk edilir ve doğanın tadı çıkarılmaya çalışılır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde toplu kamp yapma alanları oluşturulmuştur. Eski çağlarda kamp yapma eğlencenin dışında, yolculuklarda ve özellikle savaşlarda kullanılmıştır. Kamp yapabilmek için belli başlı malzemeler gerekmektedir. Ateş yakma malzemeleri ve sırtta taşınabilecek bir yatak bunların başlıcalarıdır.

Kilopi Dünyasında Camping

Kilopi dünyasında kamp kurarak çeşitli aktivitelerde bulunulabilir. Bu tamamen kişinin istek ve yaratıcılığı ile ilgilidir. Kampı kuran kişi, kurduğu kampta banka açabilme (güvenli kasasına ulaşabilme) ve resurrect (öldüğünde tekrar canlanma) özelliklerini kullanabilir.

Cartography ( Haritacılık )

Gerçek Dünyada Cartography

Harita yeryüzünün tamamının veya bir parçasının belirli oranlarda küçültülüp işaretleştirilerek bir düzlem üzerinde gösterimidir. Haritanın temel işlevi, bölgenin topoğrafyası ya da ilişkili diğer konularda, jeolojisi, jeomorfolojisi, iklimi, trafiği, yeraltı kaynakları, değişik bakış açılarından ekonomisi vb. Hakkında bilgi vermektir. Haritayı hazırlama işlemine haritacılık denebilir.

Kilopi Dünyasında Cartography

Kilopi dünyasında Cartography yeteneği ile bulunduğunuz bölgenin çeşitli haritalarını yapabilirsiniz. Bu haritalar üzerine işaretlemeler yapıp, önemli noktaları belirleyebilirsiniz. Çeşitli yerlerden edinilmiş hazine haritalarını okuyabilir, bu haritalar sayesinde hazinelerin olduğu bölgeyi belirleyebilirsiniz.

FORENSIC EVA. ( Hukuksal Analiz )

Gerçek Dünyada Forensic Eva.

Forensic Evaluation psikoloji ve adalet kavramlarının kesişme noktası ile ilgilenir.

Kilopi Dünyasında Forensic Eva.

Kilopi dünyasında Forensic Evaluation yeteneği ile diğer oyuncuların “Karma,Fame” ve “Kill” sayılarını öğrenebilirsiniz.

ITEM IDENTIFICATION ( Madde Tanımlama )

Gerçek Dünyada Item Identification

Item identification herhangi bir maddenin ustalar tarafından özelliklerinin belirlenmesi işlemidir. Örneğin eski çağlara ait bir silahın tanımlanmasından sonra ne şekilde kullanılabilir, maddi değeri nedir gibi özellikleri aşağı yukarı tespit edilebilir.

Kilopi Dünyasında Item Identification

Herhangi bir şekilde elde ettiğiniz herhangi bir eşyayı tanımlayarak, o eşyayı herhangi bir vendora sattığınızda alabileceğiniz altın miktarını ve eşyanın fiziksel özelliklerini ortaya çıkarmış olursunuz. Ayrıca çeşitli oyun içi eylemlerde bu yetenek gerekebilmektedir. Örneğin silah ve zırh boyama gibi eylemlerde bu yeteneğin 100.0 olması gerekmektedir.

TASTE IDENTIFICATION ( Lezzet Tanımlama )

Gerçek Dünyada Taste Identification

Yiyecek ve içecek ürünlerinin lezzet ve sağlık kriterlerini tanımlama işlemidir.

Kilopi Dünyasında Taste Identification

Bu yetenek ile yiyecek ve içeceklerin zehirli olup olmadıklarını veya fıçıların içlerinde hangi tür iksir çeşidinin doldurulmuş olduğunu öğrenebilirsiniz.

BÜYÜLER

Birinci Sınıf Büyüler

CLUMSY ( HANTALLAŞTIRMA )

Rakibin dex ( çeviklik ) özelliğini bir süreliğine azaltır.

CREATE FOOD ( YİYECEK ÜRETME )

Büyü yolu ile yiyecek üretir.

FEEBLEMIND ( ZEKA GERİLETME )

Rakibin int ( zeka ) özelliğini bir süreliğine azaltır.

HEAL ( İYİLEŞTİRME )

Arkadaşınızın veya kendinizin hp'nizi ( canınızı ) az miktarda artırır.

MAGIC ARROW ( SİHİRLİ OK )

Rakibinizin hp'sini ( canını ) çok az miktarda azaltır.

NIGHTSIGHT ( GECE GÖRÜŞÜ )

Arkadaşınızın veya kendinizin görüşünü aydınlatır.

REACTIVE ARMOR ( REAKTİF ZIRH )

Arkadaşınızın veya kendinizin fiziksel korumanızı bir süreliğine artırır.

WEAKEN ( KUVVETSİZLEŞTİRME )

Rakibinizin str'sini ( gücünü ) bir süreliğine azaltır.

İkinci Sınıf Büyüler

AGILITY ( ÇEVİKLİK )

Arkadaşınızın veya kendinizin dex ( çeviklik ) özelliğinizi bir süreliğine artırır.

CUNNING ( KURNAZLIK )

Arkadaşınızın veya kendinizin int'inizi ( zekanızı ) bir süreliğine artırır.

CURE ( TEDAVİ ETME )

Arkadaşınızı veya kendinizi zehirden tedavi eder. Zehir etkisi ne kadar yüksek ise tedavi başarısı o kadar düşüktür.

HARM ( ZARAR VERME )

Rakibinize az miktarda hasar verir.

MAGIC TRAP ( SİHİRLİ TUZAK )

Kasalara gizli tuzak kurmaya yarar.

REMOVE TRAP ( TUZAĞI ORTADAN KALDIRMA )

Kasalardaki gizli büyü tuzağını ortadan kaldırmaya yarar.

PROTECTION ( KORUMA )

Arkadaşınızı veya kendinizi özel bir koruma altına alır. Bu koruma etkisi altındayken alınacak ilk hasarda yaptığınız işlem iptal olmaz.

STRENGTH ( GÜÇ )

Arkadaşınızın veya kendinizin str'sini ( güç özelliğini ) bir süreliğine artırır.

Üçüncü Sınıf Büyüler

BLESS ( KUTSAMA )

Arkadaşınızın veya kendinizin str ( güç ), dex ( çeviklik ), int ( zeka ) özelliklerinizi bir süreliğine artırır.

FIREBALL ( ATEŞ TOPU )

Rakibinize az-orta seviyede hasar verir.

MAGIC LOCK ( SİHİRLİ KİLİT )

Kasayı büyü yoluyla kilitlemeye yarar.

POISON ( ZEHİRLEME )

Rakibinizi zehirlemeye yarar.

TELEKINESIS ( TELEKİNEZİ )

Objelere uzaktan müdahele etmeye yarar.

TELEPORT ( IŞINLANMA )

Kısa mesafelerde ışınlanabilmeye yarar.

UNLOCK ( KİLİDİ AÇMA )

Büyü ile kilitlenmiş kasayı açmaya yarar.

WALL OF STONE ( TAŞ DUVAR )

Bir süreliğine taş duvar örmeye yarar.

Dördüncü Sınıf Büyüler

ARCHCURE ( ÇOKLU TEDAVİ ETME )

Uygulandığı yerdeki küçük bir alanda bulunan kişileri zehir etkisinden tedavi etmeye yarar.

ARCHPROTECTION ( TOPLU KORUMA )

Uygulandığı yerdeki küçük bir alanda bulunan kişilere koruma ( alınacak hasarda yapılan aktivitenin bozulmamasını sağlama ) büyüsü uygular.

CURSE ( LANET ETME )

Rakibinizin str ( güç ), dex ( çeviklik ), int ( zeka ) özelliklerini bir süreliğine azaltır.

FIRE FIELD ( ATEŞ ALANI )

Alev hattı oluşturmaya yarar.

GREATER HEAL ( YÜKSEK ETKİLİ İYİLEŞTİRME )

Arkadaşınızın veya kendinizin hp'sini ( canını ) orta seviyede artırır.

LIGHTNING ( ŞİMŞEK )

Rakibinizin hp'sini ( canını ) az-orta miktarda azaltır.

MANA DRAIN ( MANA BOŞALTMA )

Rakibinizin mana'sını ( büyü yapabilme kapasite havuzunu ) az-orta seviyede azaltır.

RECALL ( HATIRLAMA )

Daha önce büyülü olarak işaretlenmiş bir bölgeye ışınlanmaya yarar.

Beşinci Sınıf Büyüler

BLADE SPIRITS ( RUHANİ BIÇAKLAR )

Etrafında gördüğü her canlıya saldıran blade spirits ( ruhani bıçaklar ) çıkarmaya yarar.

DISPEL FIELD ( TEKİL ALANDAN BÜYÜ ETKİSİ KALDIRMA )

Zemine atılan duvar, ateş, zehir gibi büyülerin etkisini ortadan kaldırmaya yarar.

INCOGNITO ( SAHTE KİMLİK )

Bir süreliğine sahte bir kimliğe sahip olmaya yarar. İsminiz değişir.

MAGIC REFLECTION ( SİHİRLİ YANSIMA )

Arkadaşınıza veya kendinize atılan büyüyü, atan kişinin kendisine yansıtmaya yarar.

MIND BLAST ( ZİHİN PATLAMASI )

Magery ( Büyücülük ) yeteneğinizin ve int'inizin ( zekanızın ) seviyesi ile doğru orantılı olarak, rakibinize hasar verir.

PARALYZE ( FELÇ ETME )

Rakibinize kısa süreli felç geçirtir.

POISON FIELD ( ZEHİR ALANI )

Zeminde zehir alanı oluşturmaya yarar.

SUMMON CREATURE ( YARATIK ÇAĞIRMA )

Bazı doğa hayvanlarını veya şeytani yaratıkları bulunduğunuz yere çağırmaya yarar.

Altıncı Sınıf Büyüler

DISPEL ( BÜYÜ ETKİSİ GİDERME )

Atıldığı hedef kişinin ( dost veya rakip ) üzerindeki büyü etkilerini ortadan kaldırır.

ENERGY BOLT ( ENERJİ YILDIRIMI )

Rakibin hp'sini ( canını ) orta seviyede azaltır.

EXPLOSION ( PATLAMA )

Rakibin hp'sini ( canını ) orta seviyede azaltır.

INVISIBILITY ( GÖRÜNMEZLİK )

Arkadaşınızı veya kendinizi invis ( görünmez ) yapmaya yarar.

MARK ( İŞARETLEME )

Harita üzerinde bir yeri ( daha sonra ışınlanabilmek için ) işaretlemeye yarar.

MASS CURSE ( TOPLU LANET )

Atıldığı yerdeki küçük bir alanda bulunan kişilerin str ( güç ), dex ( çeviklik ), int ( zeka ) özelliklerini bir süreliğine azaltır.

PARALYZE FIELD ( FELÇ ALANI )

Zeminde felç geçirme alanı oluşturmaya yarar.

REVEAL ( ORTAYA ÇIKARMA )

Gizlenmişi ortaya çıkarmaya yarar.

Yedinci Sınıf Büyüler

CHAIN LIGHTNING ( ZİNCİRLEME ŞİMŞEK )

Atıldığı yerin etrafındaki küçük bir bölgedeki kişilere hasar verir.

ENERGY FIELD ( ENERJİ ALANI )

Zeminde bir enerji alanı oluşturmaya yarar.

FLAMESTRIKE ( ALEV SALDIRISI )

Rakibinizin hp'sini ( canını ) yüksek oranda azaltır.

GATE TRAVEL ( IŞINLANMA KAPISI )

Haritanın bir yerinden başka bir yerine ışınlanma kapısı açmaya yarar.

MANA VAMPIRE ( MANA EMME )

Rakibin manasını emerek bir süreliğine kendinize katmaya yarar.

MASS DISPEL ( TOPLU BÜYÜ ETKİSİ GİDERME )

Atan kişinin kendi üzerindeki ve etrafındaki bütün zemin ve kişilerdeki büyü etkilerini ortadan kaldırmaya yarar.

METEOR SWARM ( GÖKTAŞI SALDIRISI )

Atıldığı kişinin ve etrafındaki küçük bir alanda bulunan kişilerin hepsine hasar verir.

POLYMORPH ( BEDEN DEĞİŞTİRME )

Kendi bedeninizi bir süreliğine bir hayvanın veya yaratığın bedenine dönüştürmeye yarar.

Sekizinci Sınıf Büyüler

EARTHQUAKE ( DEPREM )

Atan kişinin etrafındaki geniş bir alanda deprem etkisi oluşturarak, bu etki alanda kalan herkesin ( atan kişi hariç ) hasar almasını sağlar.

ENERGY VORTEX ( ENERJİ GİRDABI )

Yaşayan bir enerji girdabı oluşturur. Bu girdap oldukça tehlikeli olup, etrafındaki her canlıyı yok etmeyi hedefler.

RESURRECTION ( DİRİLTME )

Atıldığı ölü ruhu beden ile birleştirip, canlandırır.

SUMMON AIR ELEMENTAL ( HAVA ELEMENTİ ÇAĞIRMA )

Atıldığı bölgeye bir air ( hava ) elementi çağırır. Bu element büyüyü atan kişinin sözünü dinler.

SUMMON DAEMON ( ŞEYTAN ÇAĞIRMA )

Atıldığı bölgeye bir daemon ( şeytan ) çağırır. Bu şeytan büyüyü atan kişinin sözünü dinler.

SUMMON EARTH ELEMENTAL ( TOPRAK ELEMENTİ ÇAĞIRMA )

Atıldığı bölgeye bir earth ( toprak ) elementi çağırır. Bu element büyüyü atan kişinin sözünü dinler.

SUMMON FIRE ELEMENTAL ( ATEŞ ELEMENTİ ÇAĞIRMA )

Atıldığı bölgeye bir fire ( ateş ) elementi çağırır. Bu element büyüyü atan kişinin sözünü dinler.

SUMMON WATER ELEMENTAL ( SU ELEMENTİ ÇAĞIRMA )

Atıldığı bölgeye bir water ( su ) elementi çağırır. Bu element büyüyü atan kişinin sözünü dinler.